چهره هاي نامدار كميجان , Komijanian Famouse Men

یکشنبه ۱٦ فروردین ،۱۳٩٤

افتخاری دیگر برای برچلو


اهدای اعضای بدن یاسین برچلو کودک دو ساله قزوینی به چند بیمار نیازمند، جانی دوباره بخشید.


به گزارش پایگاه خبری آنلاین110


به گزارش خبرگزاری آریا؛ والدین این کودک دو ساله از توابع شهرستان بویین زهرا روز گذشته پس از اعلام مرگ مغزی فرزند خود با آگاهی و رضایت کامل، اعضای بدن او را به بیماران نیازمند هدیه دادند.

این کودک دوساله که 25آبان ماه سال جاری در اثر آسپیراسیون جسم خارجی خوردن تکه نان به بیمارستان کودکان قدس منتقل شده بود، دچار مرگ مغزی شد و بدن وی برای اهدای اعضا به بیمارستان امام خمینی(ره)استان تهران منتقل شد.

 والدین زنده یاد یاسین بزچلو کودک دو ساله اهل روستای تفک از شهرستان بویین زهرا وقتی در مرکز آموزشی ـ درمانی کودکان قدس با این واقعیت روبرو شدند که فرزندشان دچار ضایعه مرگ مغزی شده، با آگاهی و رضایت کامل، اعضای بدن او را به بیماران نیازمند هدیه دادند و به آنان زندگی دوباره بخشیدند.
انتهای پیام/ع

این خانواده نامدار که با کار انساندوستانه و شجاعانه خود نام خود را در صفحه نامداران برچلو به ثبت رسانیده اند کاری ارزشمند انجام داده اند .

در جریان کوچ بخشی از ایل برچلو به مناطق گرجستان و تفلیس ، گروهی از آنان در منطقه بویین زهرا سکونت گزیدند که یاسین برچلو و خانواده و فامیل محترمشان از آن گروهند  . یادش زنده باد و خدا به خانواده اش صبر عنایت کند .

Mohammad Komijani
 
یکشنبه ۱٦ فروردین ،۱۳٩٤

عیسی خان و اکبرخان

 

از راست به چپ : زنده یاد دکتر اکبر بهادری - زنده یاد استاد عیسی بهادری - محمدحسین دبیرنیا

دکتر مهدی بهادری - مهندس محمود بهادری

زنده یاد استاد عیسی بهادری

 

عیسی بهادری فرزند موسی خان در سال 1284 شمسی در قریه « آقچه کهریز » در بخش برچلو از توابع اراک دیده به جهان هستی گشود. پس از تحصیل مقدماتی و آشنایی با طراحی فرش در اراک مدتی در روستای خود به کار طراحی نقشه فرش اشتغال داشت.سپس وارد مدرسه کمال الملک شد و اصول نقاشی و طبیعت سازی را نزد استاد اسماعیل آشتیانی آموخت و پس از آن با استاد طاهرزاده بهزاد همکاری داشت.

 

در سال 1315 شمسی سرپرستی هنرستان جدیدالتاسیس هنرهای زیبای اصفهان را پذیرفت و بیش از سی سال ریاست آن را به عهده داشت و شاگردان بسیاری را تربیت نمود که از برجسته ترین آنها  استادان : عباسعلی پورصفا،جواد رستم شیرازی،محمود فرشچیان و امیر هوشنگ جزی زاده را می توان نام برد که هر یک از نام آوران عرصه هنر نگارگری و طراحی سنتی ایران در دوره معاصر می باشند.

 

استاد بهادری هنرمندی آشنا به مبانی هنر ایران و جهان بود،او با توجه به نقشمایه های سنتی و پای بندی به اصول و مبانی هنر ایران دست به ابتکار و نوآوری زد و با ترکیب عناصر اسلیمی و ختایی و غیره نقش هایی بدیع و تازه با مضامین عرفانی ، فلسفی و اسطوره ای طراحی نمود که در تاریخ هنر طراحی فرش بی سابقه است و برای اولین بار در سال 1338 در اصفهان پرتره بافی به شیوه نقاشی را اجرا نمود.

 

او نقاش طبیعت ساز ،نگارگر ، طراح کاشی،معرق چوب،خاتم،قلم زنی و سایر هنرهای سنتی ایرانی بود که از نظر خلاقیت و نوآوری در طراحی فرش سرآمد طراحان معاصر به شمار می رود.

 

از آثار ماندگار وی در طراحی فرش می توان به بشریت،شکار چرخ،ستاره دریایی،تنازع بقا،تشعیر و پروانه ها اشاره کرد.او مانند نقاشان اروپایی پس از مطالعه، ابتدا طرح خود را به صورت اسکیس کار می کرد و سپس آن را در ابعاد واقعی با زغال طراحی به روی کاغذ سفید انتقال می داد و در مرحله بعد با استفاده از میز نور طرح خود را پاکنویس و ساخت و ساز می کرد. از کارهای ماندنی او کاشیکاری نمای هنرستان هنرهای زیبا و طرح کاشی گلدسته حرم حضرت سیدالشهدا را (که آن را بدون دریافت مزد انجام داد) می توان نام برد. گاهی نیز به ندرت برای تولید کنندگان بزرگ فرش اصفهان طرح می داد.

 

 استاد به شیوه طراحان اراک کاغذ شطرنجی را با نشاسته گندم روی پارچه چلوار می چسبانید،آنگاه طرح را با کاربن روی آن کپی می کرد.سپس متن و نقوش را تماماً رنگ آمیزی می نمود.

برای هر طرحی بر اساس موضوع انتخابی موتیف های جدیدی را با رعایت اصول و مبانی هنر ایرانی ابداع می کرد.از این جهت هیچ یک از آثارش شبیه به هم نیست.

 

شادروان عیسی بهادری را می توان یکی از بزرگترین احیاءکنندگان هنرهای سنتی ایران در دوره معاصر به شمار آورد.او موفق به دریافت نشان های متعدد از جمله مدال هنر از نمایشگاه کالای ایران،نشان سپاس و علمی و هنر از وزارت معارف،دیپلم دنور و مدال طلا از نمایشگاه جهانی بروکسل و نشان علم و هنر از طرف دولت فرانسه گردید.عیسی بهادری در سال 1365 در پاریس درگذشت و در گورستان پرلاشنر به خاک سپرده شد، روحش شاد باد.

 

معرفی یکی از آثار استاد عیسی بهادری ( شکار چرخ )

 

قالیچه کرک و ابریشم اصفهان

موضوع طرح   شکار چرخ

طراح           عیسی بهادری

ابعاد             240*150 سانتیمتر

رجشمار        70 گره در 5/6 سانتیمتر طول و عرض

گره           نامتقارن ( فارسی )

پرز            مرینوس

چله           ابریشم طبیعی

پود           نخ پنبه ای

رنگها        طبیعی و گیاهی

بافت        کارگاه قالیبافی هنرستان هنرهای زیبا اصفهان زیر نظر استاد غلامعلی حقیقی

 

 
Mohammad Komijani
 
یکشنبه ۱٦ فروردین ،۱۳٩٤

عیسی خان بهادری

بیوگرافی استاد عیسی بهادری


استاد زنده یاد مرحوم استادعیسی بهادری را یکی از ‏نوپردازان هنر صنعت فرش می دانند که حرکات نوینی ‏را در فرش ایران بنیان نهاد.
عیسی بهادری فرزند موسی خان در سال 1284شمسی در روستای "آقچه کهریز" در بخش برچلو از توابع اراک دیده به جهان هستی گشود. پس ازتحصیلات مقدماتی وآشنایی با طراحی فرش در اراک مدتی در روستای خود به کار طراحی نقشه فرش اشتغال داشت .
سپس وارد مدرسه کمال الملک شد و اصول نقاشی و طبیعت سازی را نزد استاد اسماعیل آشتیانی آموخت و پس ازآن با استاد طاهرزاده بهزاد همکاری داشت و آموزه های ارزشمندی آموخت.
به علت علاقه به اصفهان و مرکزیت هنرهای سنتی دراین شهر برای الگوبرداری ازگچبریها و نقاشی های بناهای تاریخی سفرهای پژوهشی به این شهر داشت .در سال 1315شمسی سرپرستی هنرستان جدید التاسیس هنرهای زیبای اصفهان را پذیرفت و بیش ازسی سال ریاست آن را برعهده داشت وی با اعتقاد به مبانی ‏ارزشمند هنرهای ایران در اعتلای آنها در عصر حاضر به ‏شدت تلاش می نمود.
زندگی هنری به نسبت کوتاه وی، ‏برکات بسیاری برای هنر سنتی معاصر ایران داشت. ‏عمر پربرکت این استاد فرزانه صرف شاگردانی شد که ‏اینک خود اساتیدی توانمند و تاثیر گذارند. که ازبرجسته ترین آنها استادعباسعلی پورصفا، استاد جوادرستم شیرازی ، استاد محمودفرشچیان و استاد امیرهوشنگ جزی زاده را می توان نام برد. و شاگردان بسیاری را تربیت نمود که هر یک از نام آوران عرصه هنرنگارگری و طراحی سنتی ایران در دوره معاصر می باشند. طراحی ‏های استادانه ایشان که تعدادی از آنها زینت بخش موزه ‏های ایران است.
راه نوینی در طراحی قالی باز نمود ‏که درهنرمندان پس از ایشان تاثیر بسیاری بجا گذاشت. ‏وی با استفاده ی هنرمندانه از آموخته های خود به ‏طرز حیرت آوری گلها و برگهای ختایی و اسلیمی را در‏قالی بکار گرفته است. قدرت تخیل بی مانند و قلم ‏ماهرانه او مفاهیم عرفانی و نمادین را در پیچش ‏گلها ، برگ ها و موتیف های سنتی به طرز خارق العاد ه ای ‏ظاهرنموده است .‏

استادعیسی بهادری هنرمندی آشنا به مبانی هنر ایران وجهان بود او با نقشمایه های سنتی و پای بندی به اصول ومبانی هنرایران دست به ابتکار و نوآوری زد و با ترکیب عناصر اسلیمی وختایی وغیره نقش هایی بدیع وتازه با مضامین عرفانی ، فلسفی و اسطوره ای طراحی نمود که در تاریخ هنر طراحی فرش بی سابقه است و برای اولین بار در سال 1338در اصفهان پرتره بافی به شیوه نقاشی را اجرا نمود. او نقاش طبیعت ساز،نگارگر، طراح کاشی ،معرق چوب ،خاتم ،قلم زنی و سایر هنرهای سنتی ایران بود که از نظر خلاقیت و نوآوری در طراحی فرش سرآمد طراحان معاصر به شمار می رود از آثار ماندگار وی در طراحی فرش می توان به طرح بشریت ،شکارچرخ ،ستاره دریایی،تنازع بقا ،تشعیر و پروانه ها و مجلس ابن سینا

 که در موزه لوور پاریس نگهداری می شود برای هر طرحی بر اساس موضوع انتخابی موتیف های جدیدی را بار عایت اصول و مبانی هنرایرانی ابداع می کرد.
از این جهت هیچ یک ازآثارش شبیه به هم نیست. استاد را می توان یکی ازبزرگترین احیاءکنندگان هنرهای سنتی ایران بشمار آورد.
او موفق به دریافت نشان های متعدد از جمله مدال هنر از نمایشگاه کالای ایران، دیپلم دنور و مدال طلاا ازنمایشگاه جهانی بروکسل و نشان علم و هنر از طرف دولت فرانسه گردید استاد عیسی بهادری در سال 1365در پاریس درگذشت و درگورستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد
.(روحش شاد و مکانش در فردوس برین باد).
عذرایوسفی

برگرفته از سایت اینترنتی :

http://www.persiancarpetassociation.com/eisa_bahadori_page.html

Mohammad Komijani
 

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

صفحات دوستان


فرزندان كميجان

چؤگور

كميجان خبر

كميجان 1

چرگزي كميجان

عاقبت به خير

درباره نويسنده

شعر كميجان

هنر كميجان

حاج رضوان

دائرةالمعارف کميجانانساب كميجان

ايلهاي برچلو و بزچلو

تاريخ و جغرافياي كميجان

تعزيهخواني در كميجان

داداشعلی كلوانی

شهداي كميجان

عراقي - شاعر كميجان

فرهنگ و آداب كميجان

گؤللر و قوش دره

مشهدي تقي جاويد

نامداران كميجان

درباره نويسنده

1 كميجان

تصاوير کميجانKomijan2002

Komijan View

Komijan Home Pages


GeoCities

IranSeek

Ryze

WebSpawner

سايتهاي مرتبط با بورچاليروزنامه نويد آذربايجان

(بورچاليهاي (نقده

بورچاليهاي گرجستان

قالي بورچالو

موسيقي بورچالي


آمار بازديد


پرشين‌بلاگ